Kthehu Mbrapa   F.C. Barcelona AL > FC Barcelona > Liga e Kampionėve > Liga e Kampioneve 09/10

Pėrgjigju
 
Veglat E Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-05-2008, 08:17 PM   #1
Tupac
Kontribues i madh
 
Avatari i Tupac
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: n'Prishtin
Postet: 4,753
Rep Power: 12
Tupac ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim UEFA Liga e Kampionėve

UEFA Liga e Kampionėve (ang: UEFA Champions League, mė parė emėruar si Kupa Evropiane ang: European Cup) ėshtė garim vjetorė i klubeve mė tė suksesėshme tė futbollit nė Evropė , organizuar nga UEFA. Ēmimi Kupa e Kampionatit Evropian pėr Klube (ang:European Champion Clubs' Cup) llogaritet si ēmimi mė prestigjioz nė sport.

Garimi u inagurua nė vitin 1955, me sugjestim tė gazestarit sportiv tė Francės dhe gazetės L'Équipe, Gabriel Hanot si garim kontinental tė klubeve fituese tė kampionateve tė shteteve tė Evropės me erin Kupa Evropiane. Nė Kampionatin e Kampionėve tė Evropės nė vitin 1992–93 , garimi u riemėrua nė UEFA Liga e Kampionėve. UEFA Liga e Kampionėve nuk duhet tė natėrrohet me UEFA Kupėn, kampionati i dytė pėr klubet e futbollit nė Evropė, gjithashtu nuk duhet ngatėrruar dhe me garimin tjetėr Kupėn e Fituesve tė Kupės.

Garimi pėrbėhet nga disa shkallė kualfikimi duke filluar me tri xhiro preliminare nokaut (ndeshje pėr eliminim). Ekipe tė ndryshme (sipas kualitetit) fillojnė nė cikluse tė ndryshme, sipas popzitės sė tyre nė ligėn kombėtare dhe sipas UEFA koeficientit tė ligės sė tyre, ku 16 (gjshtėmbėdhjet ekipet mė tė mira tė ligave mė tė mira Evropiane kualifikohen direk.

Kualifikimi
Flamuri i Ligės sė Kampionėve shtrihet nė qendėr tė fushės sė futbollit para ēdo ndeshje tė garimit nė Ligėn e Kampionvėve. Liga e Kampionėve tė Evropės ėshtė e hapur pėr tėgjith antarėt e UEFA's pėrveē Lihtenshtajnit sepse nuk ka ligė kampionale gjithashtu dhe ėshtė e hapur pėr klubet nga pozita e dytė (2) gjer tek e katėrta (4) tė ligav mė tė forta kombėtare nė Evropė. Qė nga Januari i vitit 2007 dy ligat mė tė dobėta nė Evropė (momentalisht Andora dhe San Marino) gjithashtu kan mundėsi tė prezentojnė me ekipet e tyre kampione nė Ligėn e Kampionėve.

Numri i vendeve nė garim varet nga rangu nė UEFA koeficienti, kėshtu qė:

federatat e radhitura nė pozitat 1 gjer mė 3 kan katėr vende,
federatat e radhitura nė pozitat 4 gjer mė 6 kan tre vende,
federatat e radhitura nė pozitat 7 gjer mė 15 kan dy vende,
federatat e radhitura nė pozitat 16 dhe mė dobėt kan nga njė vend.
Pozita e federatė gjithashtu vendos edhe nė cilin ciklus garues do tė paraqiten ekipet. Pėr shembull ekipet e tri federatave mė mirė tė vlerėsuara kanė dy vende nė ciklin e grupeve (pėr kamionin dhe pasuesin e parė) dhe dy nė ciklin e tretė kualifikues (pėr tė tretin dhe tė katėrtin e ēdo federate), kurse federatat tjera tė vlerėsuara mė dobėt kanė vetėm nga njė vend edhe atė njė vend nė ciklin e parė kualifikues, dmth pėr kampionin. Nėntė federatat mė tė vlerėsuara kanė mė s paku nga njė vend direkt nė ciklin e grupeve.

Ekipet si FC Barcelona, Manchester United dhe FC Porto janė ekipet qė janė paraqitur mė sė shumti nė kėtė garim dhe secila ka fituar kampionatin vetėm nga njė herė qė nga krijimi i ciklit tė grupeve.

Himni
Himni i UEFA Ligės sė Kampionėve qė ėshtė emėruar thjeshtė me emrin "Liga e Kampionėve" qė ėshtė njė aranzhim nga Tony Britten nga pjesa "Zadok the Priest" e veprės Coronation Anthems qė ėshtė vepėr e Georg Frideric Handel. Komisioni i UEFA's nė vitin 1992 e krijuan hymnin e garimit duke marrė fillimin e veprės "Zadok the Priest" si pikė nisje e aranzhimit. Pjesa u ekzekutua nga Royal Philharmonic Orchestra dhe teksti u kėndua nga kori i Academy of St. Martin in the Fields nė tri gjuhė oficiale tė pėrdorura nga UEFA edhe atė: anglisht, gjermanisht dhe frengjisht. Hymni kėndohet para ēdo ndeshje tė UEFA Ligės sė Kampionėve si dhe ēdo fillim dhe mbarim tė transmetimit televiziv tė ndeshjes. Hymni komplet ėshtė rreth re minuta i gjatė. Ky hymn asnjėherė nuk ėshtė liruar komercialisht nė verzionin e tijė origjinal.


Financat

UEFA Liga e Kampionėve ėshtė njė garim shumė fitim prurės pėr klubet tė cilėt arrijnė ciklin e grupeve. UEFA shpėrndanė pjesė tė tė hyrave pėr klubet pjesmarrėse. Shembull kjo shumė nė sezonin 2004/05 arrinte nga 3.8 milion €uro (Sparta Prague) gjer nė 30.6 milion €uro Liverpool FC. UEFA vlerėsoi shumėn e parave qė duhej shpėrndarė pėr 32 ekipet pjesmarrėse nė ciklin e grupeve tė sezonit 2005/06 nė njė humė prej 430 milion €uro. Gjithashtu klubet fitojnė para edhe nga shitja e bileteve hyrėse, reklamime etj.


Statistikat

Nė statistikat Ligės sė Kampionėve janė pėrmbledhur tėgjitha tė dhėnat edhe atė nė njė tėrėsi nė vehte rradhitur sipas shtetit i cili ka mė shum tituj tė kampionėve dhe ekipet e rraditura nė listėn e kampionėve, pastaj statistikat sipas ekipeve tė cilat kanė fituar titullin ose kan qenė pasuese tė fituesit dhe mė nė fund grupimi i ekipeve tė cilat kan arritur nė gysėm finale.


Finalet e Ligės sė Kampionėve

Finalja e Ligės sė Kampionėve ėshtė ndeshja mė e rėndėsishme e sezonit nė futballin e klubeve nė Evropė. Stadiumi i cili do tė jetė nikoqir i ndeshjet caktoet nga UEFA dy (2) vite para zhvillimit t ndeshjes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Grannit : 09-18-2008 nė 12:59 PM
Tupac is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-2008, 02:12 PM   #2
Tupac
Kontribues i madh
 
Avatari i Tupac
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: n'Prishtin
Postet: 4,753
Rep Power: 12
Tupac ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Liga e Kampionėve
Pyet mėsuesja Shulin:
- Shul, sa ėshtė larg Plutoni prej Diellit?
- Aq sa ėshtė larg KF Flamurtari prej Ligės sė Kampionėve.

__________________
Thierry Henry & Lionel Messi
Tupac is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-17-2008, 07:58 PM   #3
iL Padrino
Staff
 
Avatari i iL Padrino
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Prishtinė
Postet: 39,188
Rep Power: 47
iL Padrino do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Neshjet e Champions League tash me nuk e ka ekskluzivitet paketa SuperSport, mirepo pakete me e re TRING e Vizion +

http://www.tring.tv
iL Padrino is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-17-2008, 08:27 PM   #4
Grannit
Kontribues i madh
 
Avatari i Grannit
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjilan
Postet: 9,096
Rep Power: 18
Grannit do tė jetė i famshėm sė shpejtiGrannit do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Shyqyr kejt 5 kanalet e Sportit te TRING i pasna edhe gati kejt paketen komplet qysh po vika
Grannit is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-17-2008, 09:43 PM   #5
iL Padrino
Staff
 
Avatari i iL Padrino
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Prishtinė
Postet: 39,188
Rep Power: 47
iL Padrino do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Granit, me kabllovik i ki a? edhe me cilen kompani, Ipko a najo??

se nuk di a ka a ska IPKO kto kanale, qe nuk i ka mi qu emaila me i shti kto kanale: duo@ipko.net

edhe me desht me ble kit pakete s'muj se resiveri Kaon i Digit-Albi vec kanalet e veta i qel
iL Padrino is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-17-2008, 09:49 PM   #6
Lauta
Anėtar i rėndėsishėm
 
Avatari i Lauta
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: n'prishtin
Postet: 3,262
Rep Power: 11
Lauta ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Qato kanale Tring jon n'kujtes,po kur po ja nisin lojt po mshelen veq zi pe qet,bile bile edhe Vision + po mshelet,nuk e di pse.
Lauta is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-17-2008, 10:02 PM   #7
iL Padrino
Staff
 
Avatari i iL Padrino
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Prishtinė
Postet: 39,188
Rep Power: 47
iL Padrino do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Noshta per futboll s'ka ekskluzivitet hala.
iL Padrino is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-18-2008, 10:33 AM   #8
Grannit
Kontribues i madh
 
Avatari i Grannit
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjilan
Postet: 9,096
Rep Power: 18
Grannit do tė jetė i famshėm sė shpejtiGrannit do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Kan pas probleme TRING n'lidhje a sdi qka,se sot u lshun kanalet.Kshtu qe veq te para

Cito:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iL Padrino
Granit, me kabllovik i ki a? edhe me cilen kompani, Ipko a najo??
Ili kabllovik e kom,me Kujtesen.Amon Kujtesa i ka shti shum shum kanale te paketes TRING ,gati kejt.
Grannit is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-18-2008, 12:55 PM   #9
Grannit
Kontribues i madh
 
Avatari i Grannit
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjilan
Postet: 9,096
Rep Power: 18
Grannit do tė jetė i famshėm sė shpejtiGrannit do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim


10 kuriozitete pėr Ligėn e Kampionėve


1. Manchester United ėshtė fituesi i fundit i Ligės sė Kampioneve. Pėrveē edicionit 2007-2008, Djajtė e Kuq, nė krye me Sir Alex Ferguson, e kanė fituar Ligėn e Kampionėve edhe nė sezonin 1998-1999.

2. Reali Madrid ėshtė klubi mė i suksesshėm nė Ligėn e Kampioneve. Klubi spanjoll e ka fituar titullin e kampionit tė Evropės gjithsej 9 herė. Tė fundit herė Reali e fitoi Ligėn e Kampionėve nė vitin 2002.

3. Los Merengues mbajnė edhe njė tjetėr rekord unikal, tė paarritshėm deri tani: e kanė fituar pesė herė radhazi titullin e kampionit tė Evropės. Kjo ka ndodhur nė periudhėn nga viti 1956 deri nė vitin 1960.

4. Sulmuesi i Reali Madridit, Raul Gonzales, ėshtė golashėnuesi mė i mirė i garės mė tė fortė evropian. Spanjolli ka shėnuar 61 gola nė kėtė garė.

5. Marchelo Lippi ėshtė trajneri i cili ka arritur katėr herė nė finalen e Ligės sė Kampioneve, mė shumė se ēdo trajner tjetėr. Pėrzgjedhėsi, i cili aktualisht drejton kombėtaren italiane, suksesin nė garėn evropiane e ka arritur me Juventusin nė vitet: 1996, 1997, 1998, dhe 2003.

6. Clarence Seedorf ėshtė i vetmi lojtar qė ka fituar trofeun me tre ekipe tė ndryshme, Holandezi ka triumfuar nė Ligėn e Kampionėve me Ajaxin nė vitin 1995, me Real Madridin nė vitin 1998 dhe Milanin (2003 dhe 2007).

7. Hernan Crespo ėshtė i vetmi lojtar qė ka shėnuar nė Ligėn e Kampioneve me pesė ekipe tė ndryshme: Parma, Lazio, Inter, Chelsea dhe Milan.

8. Goli mė i shpejtė nė Ligėn e Kampioneve ėshtė shėnuar pas 10 sekondash nga holandezi Roy Makkayt, kur luante pėr Bayern Munichun. Goli i holandezit u shėnua kundėr Real Madridit nė vitin 2007.

9. Paolo Maldini, ėshtė i vetmi lojtar qė ka luajtur nė finalet e Ligės sė Kampioneve nė tre dekada tė ndryshme.

10. Finalistėt nga i njėjti vend janė kėto: finalja spanjolle e vitit 2000 nė Paris, kur u takuan Real Madrid dhe Valencial; finalja italiane e vitit 2003, kur u takuan Milan dhe Juventusi, dhe finalja e kėtij viti, 2008, kur u pėrballen dy ekipet angleze, Manchester United dhe Chelsea.
Grannit is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-18-2008, 05:39 PM   #10
shkambi
Kontribues i madh
 
Avatari i shkambi
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjakove
Postet: 4,352
Rep Power: 12
shkambi ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Cito:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Grannit. Shiko postimin
Kan pas probleme TRING n'lidhje a sdi qka,se sot u lshun kanalet.Kshtu qe veq te para
Jo jo, po kur t'fillojin lojt pergjeth kan mu mshel, se normal duhet me bo pagese ekstra per kto kanale, ose Kujtesa/Ipko duhet me arrit marrveshje me kit kompani (Tring).

Edhe en satelit jon pa pages, deri en momentin kur t'fillon naj loje e CHL.
shkambi is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-19-2008, 07:15 PM   #11
Grannit
Kontribues i madh
 
Avatari i Grannit
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjilan
Postet: 9,096
Rep Power: 18
Grannit do tė jetė i famshėm sė shpejtiGrannit do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

E sdi valla...Veq keq qeta SuperSporta na kan lon keq n'kohen mat mir sportive..
Grannit is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 12:47 AM   #12
Barcelona
Administrator
 
Avatari i Barcelona
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Postet: 18,139
Rep Power: 10
Barcelona ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Puna te super sportat o Driton Hoxha qe diq tash kta zdralat e lshun kejt kjo tring tv qysh e pash une edhe gazetart ish tu ja marr digitalbit veq ja kan nis naper ks naper kabllovika me qit tringin mue sot dy mi kan lshu shpresoj edhe 5 te sportit ..
Barcelona is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 10:48 AM   #13
shkambi
Kontribues i madh
 
Avatari i shkambi
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjakove
Postet: 4,352
Rep Power: 12
shkambi ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Cito:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barcelona Shiko postimin
Puna te super sportat o Driton Hoxha qe diq tash kta zdralat e lshun kejt kjo tring tv qysh e pash une edhe gazetart ish tu ja marr digitalbit veq ja kan nis naper ks naper kabllovika me qit tringin mue sot dy mi kan lshu shpresoj edhe 5 te sportit ..
Qito kanale (tring) niher jon ka bojin pa pages se edhe te une en satelit i kom pa pages por kur t'fillon CHL mshelen (njejt edhe en kabllovik).Po flas per qit jav.

Tash vetem nese ka arrit kujtesa apo ipko naj marrveshje me kto kanale, se perndryshe apet kur t'ka loje t'CHL mshelen.
shkambi is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 12:07 PM   #14
walon
Kontribues i madh
 
Avatari i walon
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Deutschland
Mosha juaj: 26
Postet: 10,244
Rep Power: 18
walon ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

a e din kush bre qeto kanalet Tring (sportmix 1.2.3.4) kur kan mu qel a ka naj kush naj informat a jo ?
walon is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 03:24 PM   #15
iL Padrino
Staff
 
Avatari i iL Padrino
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Prishtinė
Postet: 39,188
Rep Power: 47
iL Padrino do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Shkambi a e ki resiverin Kaon? Nqs e ki a din qysh me shti frekuenca t'reja se s'jom ka muj edhe plot do i veta s'po dijn.

sa per Digit-Alb me vdekjen e Dritan Hoxhes u dobsu teper.. qe 1 vjet filmat e njejt, tash perniher ja murr CL kjo Tring... po gzohna qe i ka dal 1 konkurrent noshta e ndreq se katastrof -
iL Padrino is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 04:14 PM   #16
shkambi
Kontribues i madh
 
Avatari i shkambi
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjakove
Postet: 4,352
Rep Power: 12
shkambi ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Une Kaon se kom, e kom Humax, pra nuk osht vetem per digit-alb po per krejt.

E per Kaon sjom n'ngjarje a bon.

Po edhe me bo, skan shka t'vyjin hiq qito kanalet (Tring) se kur pe fillojin lojt pe mshelen.
shkambi is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 04:49 PM   #17
Barcelona
Administrator
 
Avatari i Barcelona
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Postet: 18,139
Rep Power: 10
Barcelona ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Parzit e lajmrun se CHL fillon apet ne Super Sport prej vitit tjeter .
Barcelona is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 05:12 PM   #18
iL Padrino
Staff
 
Avatari i iL Padrino
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Prishtinė
Postet: 39,188
Rep Power: 47
iL Padrino do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

pre vitit tjeter a e ka pas fjalen per sezonin tjeter, apo prej janarit////

se na shtinen me ble Kaon he nonen e pisav.. vec 2 satelita po mujm mi pa, Euutel W2 edhe Hotbird...
iL Padrino is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-20-2008, 05:14 PM   #19
shkambi
Kontribues i madh
 
Avatari i shkambi
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjakove
Postet: 4,352
Rep Power: 12
shkambi ėshtė nė njė rrugė tė veēuar
Gabim

Pi vitit tjeter pe thot en supersport.al.
shkambi is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-21-2008, 09:46 PM   #20
Grannit
Kontribues i madh
 
Avatari i Grannit
 
Data E Vizitės: Aug 2008
Vėndndodhja: Gjilan
Postet: 9,096
Rep Power: 18
Grannit do tė jetė i famshėm sė shpejtiGrannit do tė jetė i famshėm sė shpejti
Gabim

Shum be gola kan hi sot,36 gola ne 8 ndeshje,qe po i bje mesatarja e golave per ndeshje 4.5 !! :eek:
Grannit is offline   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju

Veglat E Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

bb_code ėshtė
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF

Zgjidh Forumin


Tė gjithė Orarėt Janė GMT +1. Ora Tani ėshtė 05:51 PM.

Fuqizuar Nga Forumi FCB-ALB 2008 <<2007>>
Skin By vB Skins
Friends of Webmaster Resources F.C. Barcelona Albanian